Piotr Świderski
Doradca Klienta
Tel: +48 790 611 711
E-mail: piotr.swiderski@astonlegal.pl
Obniżenie kapitału zakładowego tylko za zgodą wierzycieli
Czy ochrona interesów wierzycieli wpływa na zgłoszenie do rejestru przedsiębiorców obniżenia kapitału zakładowego? Co należy dołączyć do takiego zgłoszenia?
Ogólna zasada określona przepisami ustawy o KRS mówi, że na złożenie wniosku o dokonanie wpisów zmiany danych w rejestrze przedsiębiorców jest wyznaczony termin 7 dni od zdarzenia, które uzasadnia dokonanie wpisu.
Ustawodawca przewidział jednak wyjątki ustanawiając odmienne terminy na wniesienie wniosku. Jest tak m.in. w przypadku obniżenia kapitału zakładowego w spółce akcyjnej oraz w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Uzasadnieniem takiego rozwiązania prawnego jest konieczność ochrony interesów wierzycieli, tak by mogli oni wnieść sprzeciw, gdy dowiedzą się o podjętej uchwale o obniżeniu kapitału zakładowego.
W praktyce wygląda to następująco. Do wniosku zgłaszającego do rejestru przedsiębiorców obniżenie kapitału zakładowego należy dołączyć oświadczenie wszystkich członków zarządu stwierdzające, że wierzyciele, którzy zgłosili sprzeciw w związku z powzięciem wiadomości o obniżeniu kapitału, zostali zaspokojeni lub zabezpieczeni.
Obowiązek niezwłocznego ogłoszenia o uchwalonym obniżeniu spoczywa na zarządzie. Zarząd wzywa też wierzycieli spółki do wniesienia sprzeciwu w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia ogłoszenia, jeżeli ci nie zgadzają się na obniżenie. Ogłoszenie to powinno być zamieszczone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a jeśli w umowie spółki zostało przewidziane inne pismo również w nim.
Obowiązkiem spółki wobec wierzycieli, którzy w ustawowym terminie wnieśli sprzeciw, jest zaspokojenie lub zabezpieczenie ich roszczeń. Jednocześnie tych wierzycieli, którzy w powyższym terminie nie wnieśli sprzeciwu, traktuje się jako wyrażających zgodę na obniżenie kapitału zakładowego.
Dzięki takiej regulacji interesy wierzycieli są zabezpieczone.
Po upływie terminu 3 miesięcy, który został przewidziany na zgłoszenie sprzeciwu przez wierzycieli spółki, możliwe jest złożenie wniosku do sądu. Od tej zasady istnieje jednak jeden wyjątek. Jest w nim sytuacja, w której pomimo obniżenia kapitału zakładowego wspólnicy nie otrzymują zwrotu dokonanych na kapitał zakładowy wpłat zaś równolegle z obniżeniem kapitału zakładowego następuje jego podwyższenie do pierwotnej wysokości.
Data ostatnej aktualizacji: 09.08.2012