Piotr Świderski
Doradca Klienta
Tel: +48 790 611 711
E-mail: piotr.swiderski@astonlegal.pl
Zachowanie praw po przekształceniu spółki cywilnej
Przekształcenie spółki cywilnej w handlową rodzi doniosłe skutki prawne. Powstaje też pytanie, czy przekształcony podmiot może skorzystać z wszystkich praw, które przysługiwały spółce cywilnej.
Odpowiedź jest twierdząca. Powstałej po przekształceniu spółce handlowej- np. komandytowej przysługuje ogół praw, które stanowią majątek wspólny wspólników spółki cywilnej.
Rodzi to szerokie konsekwencje, ponieważ co do zasady, jeśli ustawa lub decyzja nie stanowią inaczej, również uzyskane wcześniej przez spółkę cywilną zezwolenia i koncesje przysługują spółce komandytowej.
Rozważmy w tym miejscu, w jak sposób dotychczasowi wspólnicy spółki cywilnej mogą ograniczyć swą odpowiedzialność za zobowiązania przekształconej już spółki.
Zacznijmy od przypomnienia, na czym polega istota spółki komandytowej: komplementariusz — czyli przynajmniej jeden ze wspólników ponosi pełną odpowiedzialność za jej zobowiązania. Z kolei komandytariusze — pozostali wspólnicy — mogą być wyłączeni całkowicie od osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Warunkiem jest oczywiście wniesienie do spółki wkładów nie niższych niż ustalona w umowie spółki suma komandytowa. Takie rozwiązanie powoduje, że wspólnicy spółki cywilnej mogą zostać w spółce komandytowej komandytariuszami.
Ograniczenie odpowiedzialności w przekształconej spółce jest też możliwe wówczas, gdy komplementariuszem zostanie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wówczas to ona będzie jako jedyna odpowiadać swoim majątkiem za zobowiązania spółki komandytowej.
Jakie korzyści daje przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową lub komandytowo-akcyjną? Głównym atutem jest lepsze zabezpieczenie osobistego majątku wspólników. Jednocześnie przekształcenie to jest atrakcyjne z punktu widzenia prawa podatkowego: w chwili jego dokonania istnieje możliwość utrzymania dotychczasowych zasad oraz wysokości opodatkowania dochodów, które były osiągane przez wspólników spółki cywilnej.
Data ostatnej aktualizacji: 18.02.2013