Piotr Świderski
Doradca Klienta

Tel: +48 790 611 711
E-mail: piotr.swiderski@astonlegal.pl

Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum prasowe » Informacje prasowe » Egzekucja z udziału wspólnika jest możliwa
Udostępnij: Twitter Facebook Mail Więcej

Egzekucja z udziału wspólnika jest możliwa

Ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej, czyli udział w spółce, nie może być przedmiotem egzekucji. Warto jednak odpowiedzieć na pytanie jakie zasady określają prowadzenie egzekucji z praw przysługujących wspólnikowi.

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że wierzyciel wspólnika spółki jawnej może uzyskać zajęcie tylko niektórych praw, które temu wspólnikowi przysługują. Oczywiście rozważana sytuacja dotyczy czasu trwania spółki. Zgodnie z treścią art. 62 par. 1 kodeksu spółek handlowych, przedmiotem zajęcia mogą być tylko te prawa z tytułu udziału w spółce, którymi wspólnikowi wolno rozporządzać.

Wspólnik może rozporządzać prawami majątkowymi — chodzi tu w szczególności o prawo do udziału w zysku, jeśli został on przeznaczony do podziału miedzy wspólników. W przypadku rozwiązania spółki lub wystąpienia z niej, do praw majątkowych należy również prawo do udziału likwidacyjnego w majątku spółki.

Zdarzają się sytuacje, gdy jedyną szansą na zaspokojenie roszczeń wierzyciela jest udział kapitałowy w majątku spółki, który przysługuje dłużnikowi. Ma to miejsce np. w przypadku, gdy egzekucja z majątku dłużnika nie daje spodziewanych efektów.

Po spełnieniu określonych warunków wierzyciel ma prawo wypowiedzieć należący do wspólnika będącego wierzycielem udział w spółce jawnej. Jeżeli w ciągu ostatnich 6 miesięcy była prowadzona bezskuteczna egzekucja z ruchomości wspólnika, a wierzyciel uzyskał na podstawie tytułu egzekucyjnego roszczenia, które przysługują wspólnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania, można dokonać takiego wypowiedzenia.

Uprawnienie do wypowiedzenia umowy spółki jest niezależne od tego, czy spółka została zawarta na czas określony czy nieokreślony, przy czym należy z niego skorzystać na 6 miesięcy przed końcem roku obrotowego. Oczywiście, jeśli w umowie spółki określono krótszy czas wypowiedzenia, wierzyciel ma prawo postąpić zgodnie z tymi zapisami. Wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną, a obowiązkiem wierzyciela jest doręczenie go wszystkim wspólnikom, lub temu, który uprawniony jest do reprezentowania spółki.

Umowa spółki jawnej nie może przy tym ani ograniczyć ani wyłączyć prawa wierzyciela do wypowiedzenia udziału dłużnika będącego wspólnikiem.

Data ostatnej aktualizacji: 19.09.2012